понеділок, 8 квітня 2013 р.

Класифікація ІПС та їх математичні моделі


Інформаційно–пошукові системи (ІПС) — це різновид автоматизованих інформаційних систем, в яких завершальна обробка даних не передбачається. Ці системи призначені для пошуку текстів (документів, їх частин, фактографічних записів) в сховищах (базах даних) за формальними характеристиками.
Тому в роботі ІПС можна виділити два основних етапи:
  •  перший — збір і зберігання інформації
  •  другий — пошук і видача інформації користувачам
В економіці ІПС можуть використовуватися для зберігання і пошуку нормативних, планових, бухгалтерських та інших документів, даних для наукових досліджень.
ІПС відрізняються одна від одної за багатьма ознаками, але при вирішенні задач збору, зберігання і видачі інформації мають такі спільні процедури:
  •   аналіз документів і їх добір;
  •   створення пошукового образу документів (ПОД);
  •   запис документів і їх пошукових образів на прийняті носії;
  •   зберігання документів і ПОД;
  •   аналіз запитів;
  •   видача документів користувачам.

Як уже зазначалося, на основі ІПМ використовують два основних режими чи методи організації пошуку: з вибірковим розподілом інформації і з ретроспективним пошуком.

При цьому застосовують різні мовні засоби, залежно від категорії користувачів і можливостей мов. Використовують мови, що забезпечують тільки можливості запитів, тобто виведення даних на екран чи друк в необхідному форматі; комплексні мови запитів-обновлень, що як більш розвинені мови дозволяють формулювати запити, які стосуються декількох взаємозв’язаних записів і дозволяють поновляти дані так же легко, як і формулювати запити; генератори звітів, що дозволяють вибирати необхідні дані і форматувати їх у вигляді потрібних форм документів; графічні мови, що дозволяють виводити інформацію у вигляді різних графіків і діаграм та інших зображувальних засобів.
При створенні ІПС неминуче виникає потреба у створенні тезаурусу системи, тобто набору спеціальних термінів для кодування понять та зв’язків між ними. Тезаурус дозволяє виражати зміст документів та запитів формалізованою інформаційною мовою.
Найбільш поширеними в сучасних автоматизованих ІПС є тезауруси з використанням мов дескрипторного типу, на відміну від тезаурусів з мовами класифікаційного типу, що використовуються, наприклад, в бібліотечно-бібліографічній класифікації з фіксованим обмеженим списком слів і словосполучень. Дескрипторами можуть бути окремі слова або словосполучення із групи синонімічних чи близьких за значенням слів, що використовуються в системі для контрольованого індексування (кодування) змісту документів і запитів встановленням відповідності між текстом документа і набором ключових дескрипторів.

Пошукова система — онлайн-служба, яка надає можливість пошуку інформації на сайтах в Інтернеті.




Математичні моделі пошукових систем

Математична модель – це спрощений опис реальності за допомогою математичних понять, в результаті якого отримується формула, яка дозволяє вважати документи знайденими та ранжувати їх. 

Основні типи математичних моделей 

Булева математична модель 

Булева (boolean, булевая, двійкова) математична модель – це модель пошуку, що спирається на операції перетину, об'єднання і вирахування множин. 

Іншими словами можемо сказати так, знайшли відповідне слово – документ можна вважати знайденим, інакше – не знайденим. 

Таким чином дана математична модель не підходить для пошукових систем, коли з’являється робота з великими числами (з великою кількістю документів). 

Векторна математична модель 

Векторна модель (англ. vector space model) – це представлення колекції документів векторами з одного спільного для всієї колекції векторного простору. 
Векторна модель є основою для вирішення багатьох завдань інформаційного пошуку, таких як: пошук документа за запитом, класифікація документів, кластеризація документів. 

Документ у векторній моделі розглядається як невпорядкований набір термів. Термами в інформаційному пошуку називають слова, з яких складається текст. 

Різними засобами можна визначити вагу терма в документі – "важливість" слова для ідентифікації даного тексту. Наприклад, можна просто підрахувати кількість вживань терма в документі, так звану частоту терма, – чим частіше слово зустрічається в документі, тим більша у нього буде вага. Якщо терм не зустрічається в документі, то його вага в цьому документі дорівнює нулю. 
Всі терми, що зустрічаються в документах певної колекції, можна впорядкувати. Після цього для деякого документу можна виписати по порядку вагу всіх термів, включаючи ті, яких немає в цьому документі, вийде вектор, який і буде представленням даного документа у векторному просторі. Розмірність цього вектора, як і розмірність простору, дорівнює кількості різних термів у всій колекції, і є однаковою для всіх документів. 

Більш формально можна записати 
dj = (w1j, w2j, …, wnj)

де dj – векторне представлення j-го документа, wij – вага i-го терма в j-м документі, n – загальна кількість різних термів у всіх документах колекції. 

Маючи в своєму розпорядженні такі дані для всіх документів, можна, наприклад, знаходити відстань між точками простору і тим самим вирішувати проблему подібності документів – чим ближче розташовані точки, тим більш схожі відповідні документи. У разі пошуку документа за запитом, запит теж представляється як вектор того ж простору, таким чином можна обчислювати відповідність документів запиту. 

Для повного опису векторної моделі для пошукової системи необхідно вказати, яким саме чином буде розраховуватись вага терма в документі. Існує декілька стандартних способів вирахування функції зважування. 

Методи зважування термів 
• булева вага – дорівнює 1, якщо терм зустрічається в документі і 0 – у противному разі; 
• tf (term frequency, частота терма) – вага визначається як функція від кількості входжень терма в документ; 
• tf-idf (term frequency - inverse document frequency, частота терма –обернена частота документа) – вага визначається як добуток функції від кількості входжень терма в документ та функції від величини оберненої кількості документів колекції, в яких зустрічається цей терм. 
TF * IDF, 
де TF – кількість входжень терма в документ, IDF – рідкість терма в колекції. 
Зазначена модель використовується всіма пошуковими системами. 

Імовірнісна математична модель 

Підбір видачі за допомогою асесорів – це самостійне визначення людино-релевантності сторінок, порівнюючи з заздалегідь визначеними еталонними документами. 

Недолік цієї моделі полягає в тому, що зазвичай дуже важко підібрати певну кількість еталонних документів на кожне існуюче слово та слово сполучення. 

Як оцінювати результат роботи математичної моделі 

Критерії якісної роботи математичної моделі 
• точність – доля релевантних документів в результаті видачі; 
• щільність – доля знайдених релевантних документів в загальній кількості релевантних документів колекції; 
• актуальність – відповідність посилань в результаті релевантних документів Інтернету. 

Отже ми вже знаємо, що окрім автоматичного оцінювання роботи пошукової системи, результат видачі ще оцінюють і люди – асесори. Вони використовують чітко описані правила та порівнюють з еталонними документами.

Немає коментарів:

Дописати коментар